Stomatologia dziecięca – Pedodoncja

stomatologia-dzieciacaDzieci są ważnymi pacjentami w gabinecie stomatologa. Poprzez odpowiednie podejście można je zachęcić do dbania o zęby. Dlatego też nasi dentyści dokładają wszelkich starań, aby dzieci polubiły wizyty u dentysty. Pierwsza wizyta jest adaptacyjna, lekarz pokazuje dziecku gabinet, fotel, sprzęt, mówi jak ważne jest dbanie o zęby i ich regularne mycie. Dopiero na kolejnych wizytach dziecko poddawane jest zabiegom leczniczym, które dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowegokomfortowe.

Stomatologia dziecięca zajmuje się diagnostyką, leczeniem i pedodoncją chorób zębów, przyzębia oraz jamy ustnej u najmłodszych pacjentów. Ta dziedzina stomatologii została wyodrębniona ze względu na odmienną budowę zębów i narządów żucia u dzieci, co wiąże się ze specyficznym postępowaniem i metodami leczenia. Bardzo ważne, żeby już od najmłodszych lat dzieci objęte były opieką stomatologiczną. To rodzice są za to odpowiedzialni i na nich spoczywa obowiązek zadbania o odpowiednie uzębienie malucha. Profilaktyka stomatologiczna u dzieci zaowocuje w przyszłości. Jeśli w młodym wieku zadbają o swoje zęby to w przyszłości nie będą miały problemu z uzębieniem. Leczenie zaniedbanych zębów u dorosłego człowieka jest bardzo skomplikowane i kosztowne dlatego lepiej pomóc dziecku uniknąć tego problemu. W naszej klinice zabiegi odbywają się w przyjaznej, niestresującej atmosferze i są bezbolesne. Dokładamy wielu starań, aby wykształcić w młodych pacjentach pozytywny stosunek do wizyt w gabinecie stomatologa.

Wizyty adaptacyjne

Proces leczenia stomatologicznego u dzieci rozpoczyna się od wizyty adaptacyjnej. Polega ona na zapoznaniu dziecka z gabinetem dentystycznym i sprzętami używanymi w trakcie leczenia. Taka wizyta ma na celu wyksztalcenie przyjaznego stosunku dziecka do dentysty. Dentyści starają się, żeby wizyta przebiegła w miłej atmosferze, a poznawanie gabinetu miało formę zabawy. Na koniec pacjent otrzymuje nagrodę za odwagę i jako zachętę do kolejnych spotkań.

Leczenie zębów mlecznych

Ubytki próchnicowe w zębach mlecznych leczymy poprzez bezbolesne ich oczyszczenie i zakładanie wypełnień. Istnieje również możliwość leczenia bezwiertłowego za pomocą piaskarki abrazyjnej. Dysponujemy różnorodnymi materiałami wypełnieniowymi. Dużą popularności wśród małych pacjentów cieszą się „plomby" Twinky dostępne w 7 fantazyjnych kolorach: niebieskim, różowym, seledynowym, pomarańczowym, zielonym, złotym i srebrnym. Mali pacjenci z przyjemnością decydują o kolorze wypełnienia.
Jeżeli istnieją wskazania, leczymy zęby mleczne kanałowo, by nie dopuścić do przedwczesnej ich utraty i w konsekwencji do wad zgryzu. W sytuacjach, gdy jedynym postępowaniem leczniczym jest usunięcie zęba, przed znieczuleniem igłą smarujemy błonę śluzową znieczulającym żelem o ciekawych owocowych smakach, sprawiając, że zastrzyk staje się bezbolesny.

Leczenie zębów stałych niedojrzałych

Zęby stałe niedojrzałe leczy się podobnie, jak zęby całkowicie uformowane. Budowa anatomiczna pierwszych zębów różni się od budowy zębów całkowicie ukształtowanych, dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie patologii i rozpoczęcie leczenia. Zęby niedojrzałe mają mniejszy stopień mineralizacji, dlatego próchnica szybciej się w nich rozwija.

Profilaktyka próchnicy

W leczeniu próchnicy najmłodszych pacjentów ważna jest profilaktyka. Stomatolodzy w naszej klinice wykonują lakowania bruzd i szczelin. Zabieg ten polega na zabezpieczaniu specjalnymi żywicami miejsc podatnych na próchnicę. Równie popularne jest lakierowanie zębów preparatem na bazie fluoru. Dzięki temu szkliwo zębów jest wzmocnione i mniej podatne na próchnicę.

Profilaktyka wad zgryzu

Częstym problemem najmłodszych pacjentów są wady zgryzu. Spowodowane są one przedwczesną utratą zębów mlecznych. Profilaktyka polega na leczeniu zębów mlecznych i niedopuszczeniu do przedwczesnej ich utraty.

 

 

stomatologia-zachowawcza
endodoncja
implantologia
chirurgia
protetyka
stomatologia-dziecieca
wybielanie
radiologia
ortodoncja
cad-cam

Facebook

Google Plus