Chirurgia stomatologiczna

chirurgia stomatologiczna wrocław

Oferujemy pełną gamę zabiegów chirurgicznych. Będąc w rękach naszych wprawnych i doświadczonych lekarzy, nie musisz się obawiać zabiegów kryjących się pod na pozór groźnie brzmiącymi nazwami: usunięcia zębów zatrzymanych, resekcje, hemisekcje, odbarczanie torbieli, podnoszenie dna zatoki itp.

Chirurgia stomatologiczna Wykonujemy cały szereg zabiegów, nie tylko usuwanie zębów. Zabiegi wykonywane przez stomatologów, specjalizujących się w chirurgii wspomagają inne dziedziny stomatologii np. endodoncję - resekcję wierzchołka korzenia, periodontologię - chirurgia przyzębia, protetykę - chirurgia przedprotetyczna, czy wreszcie najnowocześniejszy dział - implantologię. Wszystkie wykonywane przez nas zabiegi, robione są w znieczuleniu miejscowym. Do tego celu używamy specjalistycznej aparatury SLEEPER ONE lub QUICK SLEEPER. Sprzęt ten gwarantuje bezbolesne znieczulenie oraz 100% efekt znieczulenia. Zabiegi chirurgiczne wykonujemy zarówno w sposób tradycyjny, jak i przy użyciu najnowszych urządzeń, takich jak: Piezosurgery - skaler do kości oraz Carlo di Giorgi - nóż elektryczny wysokiej częstotliwości do tkanek miękkich.

Znieczulenia

W naszej klinice stomatologicznej wszystkie zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Dokładamy wszelkich starań, aby pacjent nie odczuwał żadnego bólu i czuł się możliwie jak najbardziej komfortowo. Wykorzystujemy zarówno tradycyjne sposoby podawania środka przeciwbólowego, jak i najnowocześniejszy system - SLEEPER ONE. Jest to specjalna strzykawka, z której podawanie środka znieczulającego odbywa się pod kontrolą komputera. Dzięki tej innowacyjnej technice zdecydowanie zredukowano odczuwanie bólu podczas podawania leku. Stomatolodzy potwierdzają także, że zastosowanie tej metody pozwala na lepsze znieczulenie przy użyciu mniejszej ilości preparatu.

Usuwanie zębów
Przy obecnym rozwoju stomatologii usuwanie zębów jest ostatecznością. Stomatolodzy zawsze dokładają wszelkich starań, wykorzystują najnowsze osiągnięcia medycyny, aby do tego nie dopuścić. Istotą tego powszechnego i znanego od lat zabiegu, jest oddzielenie zęba od otoczenia i wyjęcie go z zębodołu. Stomatolodzy zapewniają, że połączenie ich doświadczenia i współpracy ze strony pacjenta pozwoli uniknąć powikłań.

Operacyjne usuwanie zębów

Operacyjne usuwanie zębów dotyczy przede wszystkim korzeni zębowych i zębów zatrzymanych. Ząb zatrzymany, to taki, który pomimo zakończonego rozwoju, pozostaje niewyrznięty. Może być on albo całkowicie niewidoczny, albo widoczny częściowo. Najczęściej zdarza się tak w przypadku zębów mądrości. Co prawda operacyjne usunięcie zęba jest zabiegiem bardziej skomplikowanym niż zwykła ekstrakcja, ale dzięki umiejętnościom naszych stomatologów nie jest uciążliwy dla pacjentów. Prawidłowe zaopatrzenie rany pozwala na przyśpieszenie procesu prawidłowego gojenia.

Usuwanie zmian zapalnych i resekcja wierzchołka korzenia

Resekcja korzenia polega na odcięciu wierzchołka korzenia zęba z równoczesnym usunięciem zmian zapalnych i zabezpieczeniem korzenia przed ponownym powstaniem stanu zapalnego. Ten sposób leczenia stwarza warunki do prawidłowej odbudowy kości w miejscu usuniętych zmian chorobowych, proces ten można wspomóc zastosowaniem materiału pobudzającego odbudowę kości. Zabieg ten w większości przypadków pozwala na uratowanie zęba przed usunięciem (skuteczny w ok. 95%). W związku z ogromnym postępem leczenia endodontycznego (mikroskopy endodontyczne, nowoczesne narzędzia do opracowania kanałów), zabiegi te są stosowane coraz rzadziej. Zabieg resekcji wskazany jest w przypadku gdy:

  • zastosowane leczenie zębów nie powoduje zlikwidowania zmian zapalnych wokół korzenia zęba;
  • nie ma możliwości prawidłowego przeleczenia kanałowego zęba do końca kanału (nieprawidłowa budowa anatomiczna, "zarośnięcie" kanału korzeniowego);
  • w przypadku, gdy kanał wypełniony jest twardym materiałem – np. cementem konieczne jest powtórne leczenie endodontyczne.
  • wykonane jest estetyczne i funkcjonalne uzupełnienie protetyczne w postaci wkładu koronowo-korzeniowego i/nbspłkorony protetycznej.

Najczęściej resekcję wykonuje się w przypadku zębów jednokorzeniowych, takich jak siekacze i kły, choć nie ma przeciwskazań, żeby wykonać ją w przypadku innych zębów, które tego wymagają.

Hemisekcja i radektonia

Zabiegi hemisekcji i radektomii wykonywane są bardzo rzadko w przypadku dużych uszkodzeń zębów. Dotyczą one uszkodzeń zębów wielokorzeniowych w przypadku, gdy nie ma możliwości prawidłowego leczenia endodontycznego jednego z korzeni. Redektomia polega na odcięciu chorego korzenia. Hemisekcja natomiast to usunięcie połowy zęba wraz z korzeniem, pozostała część zostaje odbudowana za pomocą korony protetycznej.

Leczenie urazów zębów

Urazy zębów to przypadłości, które najczęściej zdarzają się dzieciom, choć do naszej kliniki zgłaszają się również osoby dorosłe, które podczas uprawiania sportu doznały urazu zębów. Urazy zębów następują także podczas różnego rodzaju wypadków, potknięć, wypadków komunikacyjnych czy pobić. W takim przypadku należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa, który ustali w jaki sposób można pomóc pacjentowi. Uszkodzenie zębów może mieć różne formy, czasami wystarczy leczenie zachowawcze, w części przypadków konieczna jest protetyka lub ekstrakcja części lub całego zęba. Postępowanie zawsze jest uzgadniane z pacjentem, a lekarz stomatolog wybiera najlepszy sposób.

Chirurgia przedprotetyczna

Chirurgia przedprotetyczna przygotowuje jamę ustną do leczenia protetycznego. Jej celem jest umożliwienie wykonania najbardziej funkcjonalnego, komfortowego i estetycznego uzupełnienia protetycznego. W takim przypadku dentyści, ze wskazań protetycznych, wyrywają zęby, wyrównują zniekształcenia i usuwają zmiany chorobowe kości i/nbspłtkanek miękkich. Chirurgia przedprotetyczna zajmuje się także przygotowaniem miejsca pod wszczepienie implantów zębowych – jest to zabieg odbudowujący kości, który polega na augmentacji wyrostka zębowego, jak również podniesieniu dna zatoki zębowej. Do tych działań wykorzystywane są biomateriały pobudzające wytwarzanie tkanki kostnej (np. Bio-oss i Bio-guide). Sam zabieg wszczepienia implantów wykonuje się zazwyczaj po ok. 6 miesiącach od powyższych działań.

Chirurgia przyzębia

Chirurgia przyzębia zajmuje się leczeniem zachowawczym schorzeń tkanki otaczającej zęby - przyzębia. W przypadku chirurgii przyzębia można wyróżnić zabiegi profilaktyczne polegające na usunięciu wszystkich tkanek miękkich np. nieprawidłowych wędzideł oraz twardych (kości zębów) sprzyjających powstawaniu chorób przyzębia. Zabiegi lecznicze wykonuje się, aby zlikwidować stan zapalny i odbudować tkanki utracone w czasie choroby. Podstawowym zabiegiem jest kiretaż otwarty - zabieg oczyszczenia niedostępnych dla pacjenta kieszonek dziąsłowych. W tej dziedzinie nierzadko znajdują zastosowanie materiały wspomagające odbudowę kości i innych części przyzębia (Emdogain, Bio-oss, Bio-guide, Bond Bone).

Przebieg leczenia

Leczenie chirurgiczne rozpoczyna się od wizyty poświęconej diagnostyce. Zawsze duże znaczenie ma wywiad ogólny, dzięki niemu stomatolodzy mogą zdecydować o wyborze najlepszych preparatów znieczulających i techniki zabiegu. W czasie wywiadu stomatolog decyduje o tym, czy występuje konieczność podania antybiotyków oraz sprawdza jakie leki przyjmuje pacjent. Zdarza się również, że konieczne jest wykonanie padań ogólnych, takich jak morfologia czy OB. Sytuacja ta ma miejsce głównie przed poważniejszym zabiegiem chirurgicznym. Następnym krokiem jest badanie kliniczne pacjenta, uzupełnione również badaniem radiologicznym. Po zaplanowaniu przebiegu leczenia i zaakceptowaniu go przez pacjenta, kolejnym etapem leczenia jest przeprowadzenie zabiegu i przekazanie pacjentowi zaleceń i porad. 

stomatologia-zachowawcza
endodoncja
implantologia
chirurgia
protetyka
stomatologia-dziecieca
wybielanie
radiologia
ortodoncja
cad-cam

Facebook

Google Plus